Személyes példán keresztül közvetítette Isten tanítását – Jelenits István emlékére

2024. október 03. 12:38

Számára a művészet és a szépirodalom is királyi útnak tűnt – Istenhez.

2024. október 03. 12:38
null
Horkay Hörcher Ferenc

Nyitókép: Földházi Árpád

A szerző a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára

Jelenits István a rendszerváltozás korának egyik legfontosabb szellemi igazodási pontja. Piarista szerzetesként elsődleges feladata Isten szolgálata volt, de a kegyestanítórendben Istent a tanításon keresztül szolgálhatta a legjobban. Sokatmondó tény, hogy először a bölcsészettudományi kart végezte el, csak utána fogott rendszeres teológiai tanulmányaiba. A bölcsészettudományokban, vagy pontosítsunk: az irodalomban és a művészetekben tehát legalább olyan otthonosan mozgott, mint a Biblia világában, a tanteremben legalább annyira, mint az oltár körül. Szeretett tanítani, és tulajdonképp papi minőségében is igazából tanított. Úgy tűnik, 

számára a művészet és a szépirodalom is királyi útnak tűnt – Istenhez.

Ahogy az irodalmat nemcsak tanította, hanem maga is művelte, ugyanígy az Istenhez vezető utat sem csak tanította, hanem kitartóan maga is végigjárta. A tanítással kapcsolatos meggyőződését talán legjobban a nevezetes bicikliutak fejezték ki. Ismeretes, hogy több éven át megtette a Rómáig vezető bicikliutat tanítványaival.

Mert nem csak az elmélet érdekelte, a tanítást mindig saját példájával hitelesítette.

Jó tanár volt és jó irodalmár – nemcsak tanulmányokat írt, hanem szépirodalmat is fordított –, így számára is eljött az a pillanat, amiről József Attila írt, amikor ki kellett lépnie a tanteremből, és ki kellett állnia a nagyobb közösség ügyeiért. A rendszerváltozás előtti és utáni legsűrűbb években volt a piarista rend magyarországi tartományfőnöke, 1985-től 1995-ig. Mint ilyen a rend megőrizve megújításának vált jelképes alakjává. Tudjuk, milyen kihívást jelentett a hazai egyházaknak a rendszerváltozás – Jelenits atya ebben a korszakban vezette a magyarországi piaristákat az új célok felé.

S nem csak egyházi feladatot vállalt.

Mint az ország egyik legismertebb magyartanára nem futamodott meg azon kihívások elől sem, amelyek pedagógusként vártak rá, s országos ügyeket érintettek. Tagságot vállalt az Országos Köznevelési Tanácsban, és a Nemzeti Tankönyvkiadó igazgatóságának is éveken át tagja volt. Ily módon, puszta személyes tekintélye révén is, közvetlen beleszólása volt abba, milyen irányba fordul az egyházi oktatás Magyarországon. Bár mindig ódzkodott attól, hogy politizáljon, véleményét soha nem leplezte. Kiállt volt iskolatársa, Antall József, a rendszerváltozás sokat támadott miniszterelnöke mellett.

A kereszténydemokráciáról pedig a következőképp nyilatkozott:

„A marxisták arra neveltek, hogy a politika célja a hatalom megragadása. Ezzel szemben a kereszténység azt tanítja a politikáról, hogy az a közjó szolgálata.” Maga sem lévén hibátlan, lelkiismerete szavára mindig odafigyelt. Ezért a fenti gondolatmenetet a következőképp folytatta: „A kereszténydemokrata politizálásnak nem a vallásos emberek érdekeit kell szolgálnia, hanem az egész közösség, nemzet boldogulását. A másként gondolkodókban nem ellenséget kell látni, hanem olyasvalakit, akivel közös hajóban evezünk.”

Végül hadd idézzek fel egy személyes emléket. Hosszú éveken át dolgoztunk együtt Jelenits atyával a Pázmány Péter Katolikus Egyetem mára megszűnt esztétika tanszékén, számos évfolyamot indítottunk útjára, ezért sok közös történetet tudnék felidézni. Példamutatása okán számomra a legfontosabb az az epizód volt, amikor még iskolás korú fiammal beszélgettek egy kirándulásról hazatérve a kisbuszban,

s kiszállva Jelenits tanár úr letérdelt a fiam elé, és bekötötte a cipőfűzőjét.

Úgy gondolom, ez az atyai gondoskodást idéző gesztus jól mutatja Jelenits atya elgondolását hitről, tanításról. Mint hosszú élete során oly sokszor, e cselekedettel is személyes példán keresztül közvetítette Isten tanítását.

***

Kapcsolódó vélemény

undefined

Francesca Rivafinoli

Mandiner

Idézőjel

Ismert, hogy ezzel ébresztette Jelenits atya reggelenként a kollégistákat, már kezdő nevelőtanárként; ismert méghozzá azért, mert piarista öregdiákokon keresztül országszerte máig is számos otthonban indul a nap ezzel a mondattal.

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bi Tang Tomee
2024. október 03. 12:50 Szerkesztve
https: // hirado.hu/belfold/cikk/2024/09/26/egyszerre-tudtam-tanitani-es-nevelni-jelenits-istvan-piarista-atyara-emlekezunk
Obsitos Technikus
2024. október 03. 12:46
"Érdemes fölkelni!"
recipdoki
2024. október 03. 12:46
Európa soha nem volt keresztény, és az emberi szabadság néha attól fejlődött, hogy a katolikus egyház ellene volt.A felvilágosodás ,hozta el Európa számára az emberi szabadságjogokat ,a fejlődést A katolikus egyház mindig is nehezen viselte, ha arra figyelmeztették őket (kívülről vagy belülről), hogy a saját elveik, és hirdetett tanításuk szerint tevékenykedjenek. Ha létezik kemény szervilizmus, az a magyar katolikus egyházra bizonyosan igaz. A következményekből sem képesek (vagy nem is akarnak) tanulni, bár a történelem (kétszer egymillió magyar értelmetlen "halálba kísérése" csak az elmúlt bő száz évben, hogy a feudalista struktúra II. vh. végéig tartó fennmaradásáról már ne is beszéljünk) elég egyértelművé teszi a társadalmi szintű bűneiket. Egyre inkább biztos ,hogy nemzetthünk keresztény gyökereiből a keresztények eltüntek és maradtak a farizeus,álszent ,képmutató gyökerek .
recipdoki
2024. október 03. 12:44
Ez ez olyan mint a hit : Aki azért jár templomba ,hogy jóember legyen belőle . Az ülhetne akár a garázsban is abban a hitben ,hogy autó lesz belőle😀Egyre inkább biztos ,hogy nemzetthünk keresztény gyökereiből a keresztények eltüntek és maradtak a farizeus,álszent ,képmutató gyökerek . Aki keresztény, nem terjeszthet hamis híreket, nem alkalmazhat karaktergyilkosságot, nem terjeszthet gyűlöletet a médiumokon keresztül – jelentette ki Ferenc pápa." A vallás az elnyomottak sóhaja, a szívtelen világ lelke, ....a vallás a nép ópiuma.” -a hülyék tápláléka,vallás része az elnyomó rendszernek, az elnyomók eszköze,az uralkodók találták ki a nép elnyomás elleni lázadása ellen kordában tartani a népet és a papok,az egyházak adagolják a népnek az uralkodók az aktuális politikai hatalmi érdekeik szerint ,a valódi felelősök azok – vagy az a rendszer – akik/ami a társadalmi egyenlőtlenségeket létrehozza és minden erejével - az emberek ’bódításával’ - próbálja fenntartani.-"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!